2017 rok jest dla Klubu Sportowego Posnania wyjątkowy, ponieważ upłynął pod znakiem 110-lecia istnienia klubu. Podczas uroczystości w auli Politechniki Poznańskiej, zasłużeni zawodnicy, trenerzy oraz działacze otrzymali medale. Nagrodzone zostały również rugbystki i rugbyści oraz trenerzy.

KS Posnania powstał w maju 1907 roku i jest jednym z najstarszych klubów sportowych w Polsce. Założycielami była grupa młodzieży wywodząca się z poznańskich środowisk kupieckich i rzemieślniczych. Nazwa “Posnania” funkcjonuje od 1912 roku, kiedy to klub przyjął biało-czerwone barwy, a znak klubowy nawiązał do herbu Poznania. Wcześniej, zawodnicy i drużyna grali jako “Normania”.

Gdy po II wojnie światowej, w 1945 roku wznowiono działalność klubu, miał on ograniczone możliwości rozwoju z uwagi na brak własnych obiektów sportowych. Dopiero powołanie Zrzeszenia Sportowego Spółdzielczości Pracy “Start” pozwoliło na rozwinięcie skrzydeł.

Znane obiekty klubu – stadion z halą i basenem pływackim na Winogradach – powstały w latach 60. i 70. Nad Wartą stanęła z kolei przystań z basenami treningowymi i warsztatami, które służyły wioślarzom i kajakarzon, natomiast przy jeziorze Kierskim wybudowano przystań żeglarską, hotel i zaplecze gastronomiczne.

KS Posnania jest samodzielną jednostką od 1989 roku. Obecnie, działa tam dziewięć sekcji – wioślarska, kajakowa, rugby, pływacka, tenisa ziemnego, motorowodna, żeglarska i piłki ręcznej. Spośród ponad 800 sportowców, 85% stanowią młodzi zawodnicy.

Klub aktywnie współpracuje ze szkołami i UKS-ami.

W auli Politechniki Poznańskiej, przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, samorządowych i olimpijskich, wręczyli medale zasłużonym zawodnikom, trenerom i działaczom klubu.

Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, nie tylko gratulował dotychczasowych osiągnięć i dziękował za sportowy wkład w rozwój miasta, ale także życzył kolejny stu lat pełnych zwycięstw i sukcesów.