Kobiece rugby to sport o ponad 100-letniej tradycji, choć nie miał łatwych początków – nie chciano bowiem, aby panie mierzyły się w twardym, uważanym za męski sporcie kontaktowym. Na szczęście obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, by panie grały w rugby, a popularność tego sportu w kobiecym wydaniu rośnie w wielu krajach, w tym w Polsce,  czego najlepszym przykładem jest drużyna Black Roses Posnania. Gdzie kobiece rugby jest popularne? W jakich krajach dostępne są zakłady bukmacherskie na ten sport? Sprawdzamy.

Historia rugby kobiet sięga końcówki XIX wieku, ale jego początki nie są zbyt dobrze udokumentowane. Sądzono, że kobiety nie powinny uprawiać tak twardego, uważanego za męski sportu, a jeśli mecze jednak się odbywały – były naciski społeczne, by nie pisać o nich w prasie oraz by nie uczestniczyli w nich kibice. Wiadomo, że pierwszy oficjalny mecz rugby kobiet rozegrano w 1881 r. w Liverpoolu. W 1887 r. w męskim zespole zagrała pierwsza znana z imienia i nazwiska rugbistka – Emily Valentine. W 1903 r. w Anglii i we Francji odbyły się pierwsze rozgrywki rugby kobiet, ale bez udziału publiczności. Przełom przyniósł dopiero 1921 r. – wówczas w Sydney dwa zespoły pań rozegrały mecz przy 30 tys. kibiców. Jak widać, trzeba było mnóstwo czasu, aby zapanowała w tej kwestii zupełna swoboda.

Rugby kobiet – sport narodowy w Nowej Zelandii

Jak wiadomo, rugby to sport występujący w dwóch podstawowych opcjach. Rugby union to gra w piętnastoosobowych zespołach – jego odmianą jest rugby siedmioosobowe, które reprezentuje właśnie Black Roses Posnania. Z kolei w rugby league mierzą się drużyny trzynastoosobowe.

Zarówno rugby union, jak i rugby league w wydaniu kobiecym jest bardzo popularne w kilku krajach na świecie. W Pucharze Świata w rugby kobiet, najważniejszym turnieju rugby union pań, pięciokrotnie zwyciężała Nowa Zelandia, dwukrotnie – Anglia, raz – reprezentacja Stanów Zjednoczonych. Medale w tej imprezie zdobywały też Kanadyjki, Francuzki oraz Australijki.

Podobnie jest w przypadku Pucharu Świata w rugby league kobiet – trzykrotnie imprezę wygrywały Nowozelandki, dwukrotnie – Australijki. Na podium rozgrywanej od 2000 r. imprezy stawały też reprezentacje Wielkiej Brytanii oraz Kanady.

Rugby kobiet w zakładach bukmacherskich

Popularność rugby kobiet w Nowej Zelandii, Australii czy Kanadzie przejawia się w wielu aspektach. Mecze gromadzą liczną publiczność na stadionach i przed telewizorami, zawodniczki otrzymują kontrakty reklamowe i są w swoich krajach mocno rozpoznawalne. Ważnym kryterium jest także obecność zakładów bukmacherskich na mecze kadr narodowych oraz krajowych lig rugby kobiet w ofercie bukmacherów z poszczególnych państw. Jednak co ważne, zakłady wzajemne na mecze rugby kobiet przygotowują również polscy legalni bukmacherzy internetowi (jak STS, Fortuna, BETFAN czy inni bukmacherzy z rankingu). Są to nie tylko spotkania Pucharu Świata w rugby union czy Pucharu Świata w rugby league, ale także międzynarodowe rozgrywki klubowe czy mecze mistrzostw Polski w rugby 7 kobiet, w których tak duże sukcesy odnoszą w ostatnich latach zawodniczki klubu Black Roses Posnania.

Bonusy na rugby u legalnych bukmacherów

Na koniec jeszcze jedna istotna sprawa – decydując się na typowanie zakładów na rugby kobiet u polskich legalnych bukmacherów, warto sprawdzić, jakie promocje przygotował on dla miłośników tego sportu. Mogą to być bonusy na start (najwyższy 5050 zł oferuje Totalbet), darmowe premie na zakłady (34 zł bez depozytu w Superbet, 30 zł w forBET), gra bez podatku czy cashback (bonus bez ryzyka). Zestawienie najatrakcyjniejszych promocji wraz z rankingiem bukmacherów w każdym miesiącu znaleźć można na portalach branżowych. Warto z nich skorzystać, żeby zyskać dodatkowe środki na typowanie kobiecego rugby.

Wszystkie wymienione firmy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich. Zakłady bukmacherskie mogą uzależniać. Zauważyłeś objawy uzależnienia, skontaktuj się ze specjalistą leczenia.