Autor: Jakub Kędzior

Dwie reprezentantki Polski Katarzyna Paszczyk i Maria Nowacka z drużyny Black Roses Posnania trafiły do francuskiego zespołu Stade Rennais Rugby, występującego w prestiżowej lidze Elite 1. Paszczyk, która podpisała profesjonalny kontrakt, została tym samym pierwszą w historii naszego kraju w pełni zawodową rugbystką.

Dla Paszczyk, która ma już za sobą debiut w angielskiej Tyrrells Premier 15s League w barwach zespołu Richmond, będzie to kolejny wyjazd poza naszą ligę. Doświadczona reprezentantka Polski podpisała kontrakt z drużyną Stade Rennais i od teraz będzie występować w prestiżowej Elite 1. Tym samym została pierwszą w pełni zawodową polską rugbystką.

 


– Wyjazd do Anglii i możliwość zagrania tam meczu na pewno dodały mi trochę pewności siebie, ale przede wszystkim pomogły lepiej zrozumieć “15”, w które przecież w Polsce się nie gra i pokazały, nad czym jeszcze trzeba pracować, by kiedyś moc poważnie myśleć o grze w te odmianę rugby – mówi Paszczyk, która dodaje, że choć w Europie wciąż szaleje koronawirus, nie obawia się wyjazdu do Francji, choć jest świadoma, że wiele może się wydarzyć. – Samej podróży za granicę w tym nietypowym okresie na pewno się nie obawiam. Gdzieś tam z tyłu głowy jest jednak niepokój, że jesienią granice znowu zostaną zamknięte i przez jakiś czas nie będzie drogi powrotnej.

 

– Jestem bardzo podekscytowana, spragniona nowych wyzwań i mam nadzieję, gotowa by im sprostać – podsumowuje zawodniczka Black Roses.
Dla Nowackiej, która również niebawem wyjeżdża do Francji, będzie to pierwsza przygoda z profesjonalnym rugby. Jak na razie Polka nie podpisała jeszcze kontraktu, ale francuska drużyna jest nią bardzo zainteresowana i być może niebawem pójdzie w ślady Paszczyk.

Przenosiny są konsekwencją świetnej gry obu zawodniczek, które bardzo rozwinęły się pod wodzą trenera Black Roses Posnania Arkadiusza Mąkiny. Jest to też pokłosie współpracy klubu z Poznania z drużyną z Rennes.

Tekst oryginalny: https://sport.onet.pl/rugby/rugby-reprezentantki-polski-zagraja-w-elite-1/vte77cf