Reprezentacja Polski Kobiet w rugby 7 zdobyła brązowy medal w turnieju Grand Prix Series – najwyższej dywizji Mistrzostw Europy – rozgrywanym w Charkowie. W meczu o brąz Biało-Czerwone pokonały Irlandię 45:14. Jest to najlepszy wynik w historii występów Polek i wszystkich reprezentacji rugby (w tym męskiej) od początku istnienia Polskiego Związku Rugby. Były to drugie zawody Mistrzostw Europy w olimpijskiej odmianie rugby, a medal zagwarantował 4. miejsce Polski w rankingu europejskim!!!

Nasze kadrowiczki rozpoczęły rozgrywki w Charkowie w grupie A, gdzie oprócz nich znalazły się także Francja, Szkocja oraz Ukraina. Polki dobrze rozpoczęły turniej wygrywając po zaciętym meczu z Szkocją 17:12. W drugim spotkaniu rywalkami naszych kadrowiczek była drużyna zwycięzcy pierwszego turnieju Mistrzostw Europy, Francja. Pomimo walki i zaangażowania zawodniczki trenera Janusza Urbanowicza musiały uznać wyższość Trójkolorowych przegrywając 0:12. W ostatnim mecz reprezentantki Polski pewnie wygrały z Ukrainą 26:0, zajmując tym samym 2. miejsce w grupie.

W ćwierćfinale rywalem Polek była reprezentacja Włoch. Pomimo wyrównanego spotkania to polskie zawodniczki, dzięki decydującemu przyłożeniu zdobytemu na dwie minuty przed końcem meczu przechyliły szalę zwycięstwa na swoją stronę wygrywając 17:14, awansując tym samym do najlepszej czwórki turnieju. W półfinale na Polki czekał już dużo bardziej wymagający przeciwnik w postaci reprezentacji Rosji. Późniejszy mistrz Europy (Rosjanki w finale wygrały z Francją 12:5) nie pozostawił Polkom szans wygrywając pewnie 32:0.

W ostatnim meczu turnieju w Charkowie Polki zagrały o brązowy medal z reprezentacją Irlandii. Mecz dobrze rozpoczęły zawodniczki trenera Janusza Urbanowicza, które od początku zdominowały rywalki, czego efektem było prowadzenie Polek do przerwy 26:0. Po zmianie stron Irlandki próbowały nawiązać walkę, ale wtedy kolejnymi przyłożeniami odpowiadały Biało-Czerwone, które ostatecznie pewnie pokonały kadrę Irlandii 45:14.

Turniej w Charkowie był drugimi i zarazem ostatnim rozgrywanym w ramach Mistrzostw Europy. W pierwszym turnieju rozgrywanym we francuskim Marcoussis podopieczne trenera Urbanowicza zajęły 7. miejsce. W rankingu europejskim Polki zajęły 4. pozycję.

Zdjęcia: Rugby Europe

Zapraszamy na konferencję prasową z medalistkami, która  odbędzie się w środę 24.07.2019, w Centrum Rozrywki Gravitacja (ul. Pleszewska 1, budynek CH Posnania) o godz. 11:00. Konferencja potrwa około 30 minut. Dla wszystkich dziennikarzy przewidujemy serwis kawowy oraz drobną przekąskę.