Commonwealth Games to nazwa rozgrywek sportowych zwanych  Igrzyskami Wspólnoty Narodów.  Co cztery lata, reprezentacje krajów należących do Wspólnoty Narodów (a jest iż aż 53)  biorą udział w zawodach, będących odwzorowaniem Igrzysk Olimpijskich. Wspólnota Narodów to organizacja, której członkowie uznają brytyjskiego monarchę za głowę Wspólnoty.  W jej skład oprócz Wielkiej Brytanii wchodzą takie państwa jak np. Australia, Kanada, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea czy Kenia. Polska nie jest członkiem Wspólnoty Narodów, a poza Wielką Brytanią jedynymi jej europejskimi członkami są Cypr i Malta.

Tegoroczne Commonwealth Games odbywają się w Gold Coast w Australii.
W czasie ich trwania rozgrywanych jest aż 275 konkurencji w 18 dyscyplinach sportowych. Od 4 do 15 kwietnia możemy obserwować zmagania sportowców w dyscyplinach olimpijskich, ale nie tylko – do takich należy netball czy bowls. Rugby na Commonwealth Games gości od 2002 roku. Jednak do tej pory, to jedynie panów mogli oglądać przybyli na stadion kibice i sympatycy rugby.

 

W tym roku tworzy się historia!

W dniach 13-15 kwietnia po raz pierwszy na Commonwealth Games obejrzymy zmagania rugbystek.

Ich pojawienie się na Commonwealth Games należy uznać za niebywały sukces, który zapoczątkował debiut na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku. (Przypominamy, że wówczas złote medale zawisły na szyjach Australijek, które w tym roku wystąpią w roli gospodyń turnieju.)

W rozgrywkach kobiet na murawę Robina Stadium w Gold Coast wbiegnie osiem zespołów, a będą to:

W grupie A: Nowa Zelandia, Kanada, RPA, Kenia

W grupie B: Australia, Fiji, Anglia, Walia

Odmiennie niż w przypadku Igrzysk Olimpijskich,  rozgrywki rugby będą zwieńczeniem wszystkich sportowych zmagań. Zatem aktualnie, rugbystki zamieszkują w tzw. wiosce olimpijskiej i czynią ostatnie szlify przed niezwykle ważnym wydarzeniem w ich karierze, jakim jest debiut na Igrzyskach Wspólnoty Narodów.

Niewątpliwie wielkimi faworytkami rozgrywek są Australijki, które dopiero co potwierdziły swoją dominację w Sydney,  wznosząc w górę najwyższe trofeum  turnieju World Series Rugby Sevens i nie tracąc ani jednego punktu w czasie trwania całego turnieju.

Jak wiemy, dla trenera reprezentacji Australii Tima Walsha to wyjątkowo ważne zawody. Będą one ostatnimi, w czasie których poprowadzi on  swoje podopieczne.

Po pięciu latach współpracy z żeńską reprezentacją, swą szkoleniową karierę będzie kontynuował zajmując się kadrą mężczyzn.

 

„Trener Tim Walsh jest podekscytowany swoją przyszłością, my także jesteśmy podekscytowani własną. Nasz cel to występ na Commonwealth Games na bardzo wysokim poziomie.” komentuje ikona australijskiego rugby Charlotte Caslick.

„Jesteśmy dwa lata starsze niż w Rio, mamy trochę więcej doświadczenia i myślę, że potrafimy jeszcze lepiej radzić sobie z presją.” dodaje Emma Tonegato.

 

Australijki do rozgrywek przystąpią w następującym składzie:

Charlotte Caslick, Emilee Cherry, Dominique Du Toit, Georgina Friedrichs, Ellia Green, Demi Hayes, Shannon Parry, Evania Pelite, Alicia Quirk, Cassandra Staples, Emma Sykes, Emma Tonegato, Sharni Williams.

Czy Australijki zdobędą kolejne złoto dla swego kraju i tym samym potwierdzą jego dominację w klasyfikacji medalowej?

Czy Nowozelandkom uda się postawić silny opór i skutecznie pokrzyżować ich plany?

 

Śledź wraz z nami potyczki najlepszych drużyn świata!