Za PZ Rugby:

W dniach 10-11 lutego 2018 w Sali Konferencyjnej hotelu Meksyk odbyła się Konferencja Licencyjna dla trenerów posiadających uprawnienia S. Pierwszego dnia odbywał się panel Rugby XV, drugiego Rugby 7, a trenerzy mogli zdecydować w którym chcą brać udział. Łącznie w Konferencji wzięło udział 77 trenerów prowadzących szkolenie w drużynach seniorskich.

W pierwszym dniu dominowała tematyka dotycząca Rugby XV i realizowano następujące założenia:
– Przeprowadzenie warsztatów w zakresie postaw analizy video
– Wskazanie możliwości rozszerzenia narzędzi diagnostycznych sztabów szkoleniowych
– Zapoznanie z celami Kadry Narodowej Seniorów Rugby XV
– Wypracowanie wniosków w zakresie potrzeb podnoszenia kwalifikacji sztabów szkoleniowych w kategorii seniorów

Plan pracy z reprezentacją seniorów Rugby XV ze szczególnym uwzględnieniem gry defensywnej przestawił trener reprezentacji Duaine Lindsay.
Brian Fitzpatrick na co dzień zajmujący się pracą w zakresie analizy sportowej zaprezentował i przeprowadził warsztaty z zakresu podstaw analizy video.

Drugi dzień konferencji zdominowały tematy związane z grą w Rugby 7 i realizowano założenia:
– Przeprowadzenie warsztatów w zakresie poruszania się zawodników na boisku podczas gry w Rugby 7
– Wskazanie konieczności podniesienia poziomu świadomości w zakresie poruszania się zawodników podczas meczu Rugby 7
– Wskazanie konieczności zwiększenia poziomu przygotowania fizycznego zawodników poprzez szkolenie w klubach oraz realizację zadań indywidualnych
– Wypracowanie wniosków w zakresie podniesienia poziomu przygotowania fizycznego i świadomości zawodników poprzez optymalizację procesu szkoleniowego w klubach rugby.

Trener reprezentacji seniorów Andrzej Kozak skoncentrował się na zagadnieniach związanych ze sposobami poruszanie się zawodników podczas meczu Rugby 7 zarówno w kontekście zdobywania przestrzeni jak i zachowań defensywnych.
Trener reprezentacji U18 Jakub Seklecki przeprowadził warsztaty z zakresu doskonalenia technicznych i mentalnych cech zawodników uczestniczący w stałych fragmentach takich jak młyn i aut.
Nie zabrakło również krótkiej prezentacji Briana Fitzpatricka na temat analizy video (ten panel został dołączony do wcześniejszego harmonogramu).
Trener przygotowania fizycznego współpracujący z Reprezentacją Narodową Rugby 7, Paweł Stempel przestawił plan pracy zawodników przygotowujący się do turniejów Mistrzostw Europy zwracając bardzo mocno uwagę na konieczność poprawy techniki biegu naszych zawodników, co powinno mieć bezpośredni wpływ na większą dynamikę poruszania się po boisku podczas gry.

W każdym z tych paneli brał udział przedstawiciel Kolegium Sędziów PZR Dariusz Reks, który z cierpliwością wyjaśniał zawiłości przepisów gry w rugby ze szczególnym uwzględnieniem zmian, które weszły w życie na nasze boiska we wrześniu 2017 r.

Podobnie jak w przypadku konferencji MKJ został wypracowany wniosek o konieczności rozdzielenia konferencji na dwa panele dla trenerów mniej i bardziej zaawansowanych. Ten wniosek realizowany będzie w kolejnej edycji konferencji licencyjnej.

Szczególne podziękowania dla Aleksandra Bartoszewicza za tłumaczenie z języka angielskiego z uwzględnieniem właściwego przekazu do gry w rugby.

Jacek Zalejarz
Kierownik Wyszkolenia PZR