Dopiero co Kadra Polski Seniorek zakończyła trzydniową konsultację w Gdańsku, a już w najbliższy piątek zbiera się Kadra Juniorek i Kadetek. O 19 do 26 stycznia w Myślenicach młodzieżowe reprezentantki kraju będą przygotowywały się do nadchodzących imprez mistrzowskich. Kluczowym elementem będzie walka na matach, a rucki, szarże i obrona przed szarżą będą towarzyszyły dziewczynom na co dzień. Jest to jeden z najcięższych aspektów przygotowania rugbystek. Posnanię tym razem będą reprezentowały 4 rugbystki (Furman, Veneri, Bancer, Duffy). Veneri i Furman to dwie wiodące w kadrach młodzieżowych rugbystki – reprezentantki podczas ME 2017 w Andorze. Dla Natalii Furman jest to dość intensywny okres, gdyż w dniu dzisiejszym wróciła ze zgrupowania kadry seniorskiej. Jest ona najmłodszą zawodniczką Black Roses Posnania, której Trener Janusz Urbanowicz i drużyna narodowa dali szansę podczas dwóch kolejnych zgrupowań w Gdańsku. Urodzona w 2000 roku zawodniczka młyna mogła zdobyć swoje pierwsze doświadczenia z seniorkami.

Jak minęły dwa zgrupowania – co czułaś mogąc wykazać się podczas pobytu ze starszymi koleżankami?

Natalia Furman: Przed zgrupowaniem byłam zdenerwowana i niepewna, nie wiedziałam  co mnie czeka. Po pierwszym treningu czułam się już swobodnie i dawałam z siebie wszystko, aby dorównać zawodniczkom Reprezentacji Polski. Zgrupowania minęły mi bardzo szybko, zapewne przez to, że było bardzo dobre zaangażowanie w treningi i pełne skupienie.

Podczas obydwu konsultacji w Gdańsku najwięcej czasu spędzałaś w pokoju z Karoliną Jaszczyszyn (kapitanem Reprezentacji), Dagną Westfeld (asystentką trenera) oraz Martą Jarecką (jedną z reprezentantek z największym stażem). Jakie rady Ci dawały i jak pomagały odnaleźć się w nowym dla Ciebie środowisku?

N.F.: Dziewczyny wykazały się wielką wiedzą i doświadczeniem, nasuwało mi się wiele pytań, na które zawsze potrafiły mi odpowiedzieć. Powtarzały ze mną wieczorem różnego rodzaju zagrywki, które były na treningu.

W najbliższych tygodniach czekają Cię zgrupowania kadry juniorskiej. Zostałaś na nie powołana wraz z Cristiną Veneri (z którą uczestniczyłaś już w ME w Andorze) oraz z Wiktorią i Eweliną. Czy w kontekście rywalizacji juniorskiej trening z seniorkami pozwolił nabyć Ci umiejętności przydatne w grze na Twojej pozycji? Czego się nauczyłaś?

N.F.: Treningi z seniorkami dały mi wiele nowych umiejętności, między innymi nowe sposoby poruszania się po boisku czy nowe zagrywki które są dopasowane do mojej pozycji. Pokazały też różnice w metodach nauczania pomiędzy klubami, do których musze się dostosowywać za każdym razem gdy zmieniam otoczenie pomiędzy kadrami juniorską, seniorską i klubem. Staram się spełnić wymagania każdego z trenerów odnośnie mojej gry i zadań na mnie spoczywających.

Czy pierwsze zgrupowania z seniorkami to duży stres? Towarzyszyły Ci koleżanki klubowe w tym debiutująca w tym roku w Dubaju – Natalia Pamięta. Czy obecność koleżanek z klubu pomaga zapanować nad presją?

N.F.: Tak jak wspomniałam, jest to ogromny stres i niepewność. Katarzyna Paszczyk oraz Natalia Pamięta wspierały mnie w każdej chwili i pomagały mi się dopasować. Bardzo szybko zaaklimatyzowałam się w tym otoczeniu i wszystkie stanowiłyśmy jedność.

Jakie rady dał Ci trener Janusz Urbanowicz – najwyżej punktujący zawodnik w historii polskiego rugby, trener mistrzyń Polski?

N.F.: Moim głównym celem była poprawa pewności siebie na boisku, co z czasem się poprawiło. Trener Urbanowicz dawał mi wiele niezbędnych rad, aby gra wyglądała przejrzyście i poukładanie. Wiele rzeczy wyniosłam z mojego klubu, co pomagało mi się tam odnaleźć. Niewątpliwie rady trenera oraz różnorodność metod szkoleniowych powinna wpłynąć na moją skuteczność na boisku w niedługim czasie.

Za PZ Rugby:

W dniach 19-26 stycznia 2018 w Myślenicach odbędzie się Zgrupowanie Kadry Kobiet U18/U16. Zbiórka zawodniczek 19.01.2018 do godziny 17:00 w Hotelu Krak, ul. Szkolna 2, Myślenice.
Powołania otrzymują:
1. Stawicka Justyna             Arka Rumia
2. Sadowska Zuzanna          Arka Rumia
3. Tkaczyk Julia                   BBRC Łódź
4. Górska Oliwia                  BBRC Łódź
5. Stefanowicz Alicja            BBRC Łódź
6. Gliwińska Natalia              Diablice Ruda Śląska
7. Nowak Karolina                GSZS Nowogrodziec
8. Juszczak Beata               Juvenia Kraków
9. Warzecha Karolina           Juvenia Kraków
10. Morus Marta                   Juvenia Kraków
11. Uroda Laura                    Juvenia Kraków
12. Pustkowska Julia            KS Budowlani Łódź
13. Daszyńska Julia              KS Budowlani Łódź
14. Motyl Gabriela                 Legia Warszawa
15. Kłak Sandra                    Orkan Sochaczew
16. Mamcarz Wiktoria           Orkan Sochaczew
17. Skurzewska Amelia         Orkan Sochaczew
18. Bednarczyk Adrianna       Pogoń Siedlce
19. Furman Natalia                Posnania Poznań
20. Veneri Cristina                 Posnania Poznań
21. Bancer Wiktoria               Posnania Poznań
22. Duffy Ewelina                   Posnania Poznań
23. Zięba Marlena                  RC Gorce
24. Marszalik Paulina             RC Gorce
W rezerwie pozostają:
1. Robak Antonina                 BBRC Łódź
2. Zimnowłodzka Wiktoria      BBRC Łódź
3. Rudnicka Daria                  Orkan Sochaczew
4. Eim Karolina                      Orkan Sochaczew
5. Buczyńska Wiktoria           Orkan Sochaczew
6. Szczepańska Emilia           GSZS Nowogrodziec
7. Janiec Paulina                    GSZS Nowogrodziec
8. Szeremeta Karolina            GSZS Nowogrodziec
Kadra:
Trenerzy: Łukasz Kościelniak, Arkadiusz Mąkina, Marcin Stencel, Zbigniew Grądys
Fizjoterapeuta: Barbara Koperska
Zawodniczki muszą posiadać (jako warunek dopuszczenia do udziału w zgrupowaniu):
– sprzęt do treningu rugby na hali, macie i boisku ze sztuczną nawierzchnią
– obuwie do treningu na boisku ze sztuczną nawierzchnią i halę sportową
– strój kąpielowy na basen
– dokument tożsamości
– ważne badania lekarskie o zdolności do gry w rugby
– pisemną zgodę rodziców (lub prawnych opiekunów) na samodzielny przyjazd i powrót do domu wraz z regulaminem kadry
– bilety komunikacji publicznej w obie strony w celu rozliczenia dojazdu (tylko II klasa PKP lub Polski Bus).
Zakończenie konsultacji w dniu 26.01.2018 o godz. 13:00.