Zgrupowanie Kadry Narodowej do lat 16 oraz do lat 18 odbyło się w dniach 5-10.12.2017 w Jarocinie. Przedmiotem zgrupowania obu kadr było sprawdzenie umiejętności techniczno-taktycznych w zakresie niezbędnym do budowania przyszłych kadr w roku 2018. Cristina Veneri oraz Wiktoria Bancer, które reprezentują nasz klub uczestniczyły w całym zgrupowaniu i grach kontrolnych.

   W kolejnych dniach zawodniczki przechodziły przez doskonalenie podania klasycznego i rotacyjnego, małe gry (1 na 1, 2 na 1, 3 na 1, 3 na 1 +1), wiązanie młynowe, grę po stałych fragmentach, kierunki poruszania się po boisku oraz sprawdzane były w realizacji obrony zespołowej w systemach: 6-1, 7-0 oraz 1 na 1. Zgrupowanie kończyły gry kontrolne w pełnym kontakcie z realizacją wszystkich zagadnień trenowanych w czasie obozu.

   Każdy dzień rozpoczynał się od rozruchu technicznego na hali – przed śniadaniem, a kończył analizą po kolacji. Zawodniczki zostały również zapoznane z wymaganiami z jakimi muszą się zmierzyć w rugby europejskim i światowym, ze ścieżką rozwoju rugbystki, a także otrzymały feedback nad czym należy pracować w klubie. W międzyczasie odbyło się również szkolenie antydopingowe przeprowadzone przez agencje POLADA. Szczegółowy feedback jest również dostępny dla trenerów klubowych.

   Każda z uczestniczek zgrupowania została wyselekcjonowana na podstawie dyspozycji podczas ME U18, dyspozycji w czasie poprzednich zgrupowań, a także w oparciu o umiejętności pokazane w czasie turnieju U15 w Łodzi. Reprezentantki pochodziły z klubów: Arka Rumia, Posnania Poznań, Orkan Sochaczew, Juvenia Kraków, KS Budowlani Łódź, Legia Warszawa, Pogoń Siedlce, Diablice Ruda Śląska, RC Gorce, GSZS Nowogrodziec oraz BBRC Łódź.

   Elementy budujące przewagę w grze można znaleźć w każdej z rugbystek. Są to głównie walory motoryczne, które z roku na rok dzięki pracy trenerów klubowych ulegają znacznej poprawie. Podobnie jest z techniką indywidualna, głównie z podaniami w grze wąskiej. Dużo pracy należy poświęcić w najbliższych miesiącach na doskonalenie umiejętności technicznych w walce (zarówno w obronie jak i ataku), umiejętności techniczne związane z grą szeroką (głownie głębokie i długie podanie), a także zbudowanie wiedzy o grze siódemkowej i jej strukturach.

   Zgrupowane przebiegło bez kontuzji. Trenerzy i zawodniczki z nową wiedzą i wyzwaniami wyruszyły do klubów, by w najbliższym okresie wzbogacać swój warsztat w klubach. Kolejne zgrupowania planowane są już w pierwszych miesiącach 2018 roku.