Wstęp

   Wczoraj w niedzielę odbył się pierwszy turniej dziewcząt do lat 15, który zorganizował klub BBRC Łódź. Z zapowiadanych 6 drużyn wystartowało 5 zespołów. W każdym z zespołów można było znaleźć talenty i wyróżniające się rugbystki. Turniej obserwowali trenerzy kadr wojewódzkich oraz narodowych. Z grona dziewcząt biorących udział w meczach siódemkowych zostanie powołana dwunastka, która weźmie udział w zgrupowaniu Kadry do Lat 16 i Lat 18.

Młode talenty

   Sam Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Na uwagę zasługiwały w szczególności waleczność i zaangażowanie tegorocznej debiutantki kadry narodowej do lat 16 Julii Daszyńskiej, która z całą pewnością była podporą gry ofensywnej swojego zespołu (KS Budowlani). Niesamowity postęp przez ostatnie kilka miesięcy zrobiła Laura Uroda (Nowy Sącz), która zagrała mecze w barwach Juvenii Kraków. Obrona przed szarżą oraz duża szybkość były na pewno jej atutami. Drugą najbardziej wyróżniającą się w ofensywie: dynamiką, zwodem, walką w kontakcie była wysoko punktująca Anna Nawara (Juvenia Kraków). Kluczową rugbystką dla stałych fragmentów Juvenii, szczególnie w roli łącznika oraz przy podwyższeniach i rozpoczęciach ze środka okazała się Julia Druzgała (Juvenia Kraków). Bardzo ciekawie rozwinął się ostatni mecz, który według tabeli punktowej stał się rozgrywką o drugie miejsce. Były to więc małe derby Łodzi. W meczu poza Julią Daszyńską, zauważyć można było niesamowite zaangażowanie Oliwii Górskiej (BBRC Łódź) oraz Julii Tkaczyk (BBRC Łódź).

Szybki wzrost umiejętności

   Budujący jest bardzo szybki i dynamiczny rozwój zespołów z Nowogrodźca oraz Sochaczewa. W Sochaczewie Trener Marcin Stencel stworzył podbudowę pod rozwój juniorek i seniorek. Odbyło się to w stosunkowo krótkim czasie. Dużym sukcesem jest sam występ tego zespołu i wierzymy, że do wiosennych mistrzostw Polski zrobi on duży skok w przód, a doświadczenie i umiejętności trenera byłych medalistek Ligii kobiet – Marcina Stencla, zaowocują jeszcze lepszą grą. Odwagą w grze Sochaczewa wykazały się Wiktoria Mamcarz oraz w kontakcie Adrianna Bednarczyk. W zespole z Nowogrodźca na szczególną uwagę zasługują dynamiczna gra Karoliny Nowak oraz dobre szarże Pauliny Janiec i Emilii Szczepańskiej.

Podsumowanie

   Podczas rozgrywek nie brakowało kibiców, którzy mimo zimnej i wietrznej aury bardzo emocjonalnie dodawali otuchy swoim rugbystkom. W końcu aż dwa zespoły, które walczyły o srebro były z Łodzi. Dynamiczny wzrost ilości dziewcząt uprawiających rugby oraz formowanie się drużyn kobiecych w tej kategorii wiekowej napawa optymizmem na kolejne lata. Podczas zorganizowanego z inicjatywy krajowego oficera rozwoju Krzysztofa Krzewickiego zgrupowania letniego kilkudziesięcioosobowej grupy selekcyjnej dziewcząt, trenerzy kadr narodowych Janusz Urbanowicz i Łukasz Kościelniak oraz sztab współpracujący mieli okazję obserwować umiejętności techniczne tych młodych kobiet. Z pewnością szkolenie na szczeblu kadry wojewódzkiej, kadry Polski do lat 16, program MSiT Rugby Tag, a przede wszystkim praca trenerów klubowych zaowocowała możliwością dalszego szkolenia rugbystek i przygotowania ich w kolejnych latach do zasilenia lig juniorskich, seniorskich, a być może również reprezentacji narodowej.

Wyniki:

Atomówki 20 – 10 Nowogrodziec
Budowlani 19 – 5 Tygrysice
Juvenia 45 – 0 Nowogrodziec
Atomówki 25 – 0 Tygrysice
Juvenia 14 – 5 Budowlani
Nowogrodziec 17 – 17 Tygrysice
Juvenia 33 – 12 Atomówki
Budowlani 33 – 5 Nowogrodziec
Juvenia 50 – 0 Tygrysice
Budowlani 10 – 10 Atomówki

Klasyfikacja końcowa:

  1. Juvenia Kraków
  2. KS Budowlani Łódz
  3. BBRC Łódz
  4. GSZS Nowogrodziec
  5. Orkan Sochaczew